- Joined
- Aug 28, 2019
@NoReturn I'm really sorry, but I don't actually understand what you're saying! Especially that part at the top.
This is a Lunchable. It's a little box with food in it that can be given to children as their lunch meal (maybe with an apple or something).
They cost about $3.50/box these days, or in time-terms, about a little under a 1/2 hour at federal minimum wage.

For very poor people, 3.52/lunch is too much to pay (If you're making minimum wage, you need to work one full work day + 45 minutes to pay for one child's lunchables for one schoolweek). They will either give their children even cheaper food or will get school lunch/subsidized school lunch. Some schools even offer free breakfast, so the children who get those benefits get 2/3 meals a day provided by the school and paid for by tax dollars.
The meals are not good. (In some areas of the USA, prison food is more nutritionally dense and complete than school lunch).

For the middle group, $3.50 is a perfectly reasonable, if not inexpensive, lunch for their children. It's something that saves the parents time (they can just throw a launchable in a backpack with a banana or something). They're also shelf-stable, so there's little risk of the food getting gross by lunchtime. There are even pinterest boards and stuff for this middle group teaching parents how to save money by making their own lunchables at home (because that's what the kids want or are used to).

Then we have the wealthy and/or the time-wealthy. These are the families that either have the time to make better food for their children, or the money to have someone else do it.
A time wealthy family can do things like bake bread at home with inexpensive flour, meal prep on weekends or cook during the day, etc.
A money-wealthy family can use things like meal services such as Yumble (well, that one just went out of business, so not that one specifically but you see what I'm saying).

They cost about $3.50/box these days, or in time-terms, about a little under a 1/2 hour at federal minimum wage.

For very poor people, 3.52/lunch is too much to pay (If you're making minimum wage, you need to work one full work day + 45 minutes to pay for one child's lunchables for one schoolweek). They will either give their children even cheaper food or will get school lunch/subsidized school lunch. Some schools even offer free breakfast, so the children who get those benefits get 2/3 meals a day provided by the school and paid for by tax dollars.
The meals are not good. (In some areas of the USA, prison food is more nutritionally dense and complete than school lunch).

For the middle group, $3.50 is a perfectly reasonable, if not inexpensive, lunch for their children. It's something that saves the parents time (they can just throw a launchable in a backpack with a banana or something). They're also shelf-stable, so there's little risk of the food getting gross by lunchtime. There are even pinterest boards and stuff for this middle group teaching parents how to save money by making their own lunchables at home (because that's what the kids want or are used to).

Then we have the wealthy and/or the time-wealthy. These are the families that either have the time to make better food for their children, or the money to have someone else do it.
A time wealthy family can do things like bake bread at home with inexpensive flour, meal prep on weekends or cook during the day, etc.
A money-wealthy family can use things like meal services such as Yumble (well, that one just went out of business, so not that one specifically but you see what I'm saying).

This is an uncrustable:

They are very gross, and a perfect icon of American consumerism.
They are white bread sandwiches which have had the crusts cut off, then pressed together so the fillings don't fall out.
They cost ten bucks a box ($10) for a box of ten, and they basically empty calories:


They are primarily eaten by people in the middle category described above.
The very poor cannot excuse spending $10 on 10 snacks, and the very wealthy know they're terrible for you so they won't eat them out of concern for their long-term health.

They are very gross, and a perfect icon of American consumerism.
They are white bread sandwiches which have had the crusts cut off, then pressed together so the fillings don't fall out.
They cost ten bucks a box ($10) for a box of ten, and they basically empty calories:


They are primarily eaten by people in the middle category described above.
The very poor cannot excuse spending $10 on 10 snacks, and the very wealthy know they're terrible for you so they won't eat them out of concern for their long-term health.