- Joined
- Jul 21, 2021
I cant get over her breakfast sperging.
She would probably die here in Europe. Light breakfast (a cup of coffee and a sandwich. Obviously a cigarette for dessert) a sandwich or so for lunch (not everywhere ofc but fairly standard) and then dinner around 9-10.
According to her we must live some sort of food dystopia.
Also, where I live food can get retarded expensive. Try to make a vegetarian bolognese w pasta and it can easily rack up to $30 for just base ingredients. If you want some basil we're closing $35.
Add her beloved cheese and now we're $40.
Sure, we have higher wages than most of the US but she would fucking bawl her eyes out living here due to out sugar tax.
A bar of chocolate (200g) is $6. Normal, non fancy chocolate.
Junk food is more expensive than cooking so she wouldn't have a choice than to rice n bean it.
I've been a poorfag af but now live w decent income, I still do rice n beans because fuck food costs as it is rn.
We don't have those famed breakfast bowls but my guess would be they would cost around $6 a pop here. So... yeah.
I looked at the Walmart sites and you can get food cheap cheap if you just do some planning.
So, eurofag out
She would probably die here in Europe. Light breakfast (a cup of coffee and a sandwich. Obviously a cigarette for dessert) a sandwich or so for lunch (not everywhere ofc but fairly standard) and then dinner around 9-10.
According to her we must live some sort of food dystopia.
Also, where I live food can get retarded expensive. Try to make a vegetarian bolognese w pasta and it can easily rack up to $30 for just base ingredients. If you want some basil we're closing $35.
Add her beloved cheese and now we're $40.
Sure, we have higher wages than most of the US but she would fucking bawl her eyes out living here due to out sugar tax.
A bar of chocolate (200g) is $6. Normal, non fancy chocolate.
Junk food is more expensive than cooking so she wouldn't have a choice than to rice n bean it.
I've been a poorfag af but now live w decent income, I still do rice n beans because fuck food costs as it is rn.
We don't have those famed breakfast bowls but my guess would be they would cost around $6 a pop here. So... yeah.
I looked at the Walmart sites and you can get food cheap cheap if you just do some planning.
So, eurofag out