Secret Gamer Girl / SecretGamerGrrl / Googleshng / "Violet Hargrave" / Jacob Lawrence (Jake) Alley / Violet Cassandra Ocean - Delusional Zoe Quinn Stalker, Libelous Tweeter, Thirsty Gnome, Faux-Tranny Neckbeard Incel, Micropenis, "Known Troubled Person", Creator of "Massive vs the Masses", Self-Described "Noise Making Thing"; Lives in Niantic, CT

Unless you're Bob Marley, this does not compute.



He's following in the footsteps of Nora "Judas Goat" Reed, and betraying other lolcows to us in the hopes we'll lose interest in him. Hey, worked for Nora. Almost.



Even Kiva Bay actually had a scam "feminist card deck" you were supposedly funding when you gave her drug money that she immediately smoked up.

These two are just all "lol buy me weed you idiots."

California makes it easy to have a $200/week pot habit, especially if you're only buying ready-made edibles. Apparently the thought of making his own cannabutter and buying a box of cheap brownie mix is beyond this one.
 
  • Agree
Reactions: Portajohn
California makes it easy to have a $200/week pot habit, especially if you're only buying ready-made edibles. Apparently the thought of making his own cannabutter and buying a box of cheap brownie mix is beyond this one.
That sounds like work, and I'm sure he already has a multi-paragraph explanation ready for why anything even related to work causes his made up diseases to flare up again.
 
Legal weed runs about $3-$25 a gram. At $175 a week, they're smoking the good stuff, not the $3 22% THC stuff.

Why is it all these fuckers always go for the highest price shit? You're poor, act like it, and smoke the $3 special stuff.
 
Interestingly, her dosages don't check out with the pricing levels claimed (no big surprise, but still). He claims she needs four 50 mg edibles a day and that this is what costs so much. In Orange County, where they live, you can get weed gummy bears delivered to your door with 500 total mg of THC for $25, which should be enough to last 2.5 days. Even with the dosage amounts suggested as her "doctor recommended dose" (lol California weed doctors do NOT give dosing prescriptions), she should be spending no more than $300/month "medicating."

$100 ounce deals abound on bud, which would be plenty of THC to make weeks' worth of edibles, and wax to vape in a $20 wax pen costs $20-30 for a gram that would last 4-5 days of moderate and 1-2 days of heavy consumption.

There are definitely people with expensive pot habits, because you can spend $25 on a 500 mg bag of gummies or a 50 mg chocolate bar, prices are all over the map. But you'd think if all you had to do all day was post on Twitter and were terrified for your spouse's well-being, you could at least do a little comparison shopping.
 
This is amazing. He's too fat to sit up and draw for any more than an hour, but at the same time is starving on $300/mo food stamps, but can't get under 300lbs.

And lives with his wife's mom, but can't ever leave the house for a job because his wife would be left alone. The mom must work 24 hour shifts 7 days a week.
 
Food for two people in Orange County for $300 a month, you should NOT be running out in week 3 unless you plan terribly. California's produce prices mean that if you shop at the Mexican supermarket or the discount store, you can have fresh veg of some kind and delicious meat pretty much every single day for $150/month/person. There are families of four who manage every single month on that budget, it's not easy but they do it.
 
There are definitely people with expensive pot habits, because you can spend $25 on a 500 mg bag of gummies or a 50 mg chocolate bar, prices are all over the map. But you'd think if all you had to do all day was post on Twitter and were terrified for your spouse's well-being, you could at least do a little comparison shopping.

Who but a pothead would subsidize some idiot's weed bill? And how would a pothead not know how much it costs and believe these ridiculous lies?
 
Cow crossover with Rebecca Gerber.
upload_2018-7-28_17-53-37.png
upload_2018-7-28_17-54-2.png
upload_2018-7-28_17-54-10.png
Cow crossover with Miguel
upload_2018-7-28_17-56-6.png
Jake: "my aunt told her kids not to talk to me because I'll try to beg them for money"
Also Jake:
upload_2018-7-28_18-0-36.png
JESSE SINGAL! I love how Jake feels the need to post his bullshit calling people "child molestors" but is still too lazy to post his Gooogleshngs onto his Tumblr and just keeps linking archives which were unable to capture the entirety of Jake's rambling diatribes.
upload_2018-7-28_18-2-4.png

upload_2018-7-28_18-6-55.png
 
Jake seems to think it's totally fine to beg for money as long as it's not for SRS. He doesn't get that normal people don't want to fund a mooch to sit around and play with toys and games all day long, even if his only cost of living is rent and food and a few cheap toys.

Begging his cousins for his "running away like a big boy" fund isn't a better look on Jake than "begging for SRS." Hell, I think some people would be way more likely to fund the latter, since it's at least an excuse for why he's not working and he could say "once my dysphoria is alleviated surely I'll be able to hold down a job and pay my own way!"

Jake has never once begged for anything that would get him closer to a sustainable way of life. He doesn't even have any pretense of it. He's literally trying to get enough funds together to convince some moron to rent him a room, then he'll be like Fire, ebegging weekly to keep from getting evicted yet again while spending any spare cash on fast casual food (because lord knows Jake hasn't been taking all his time at home and using it to learn how to cook).
 
Food for two people in Orange County for $300 a month, you should NOT be running out in week 3 unless you plan terribly. California's produce prices mean that if you shop at the Mexican supermarket or the discount store, you can have fresh veg of some kind and delicious meat pretty much every single day for $150/month/person. There are families of four who manage every single month on that budget, it's not easy but they do it.
A lot of it does come down to the simple thing: Buying instant food, nothing but soda, and shitloads of snacks. A LOT of people seem to turn their nose up at frozen or canned vegetables, hand made salads, buying flour and other base stock. They buy packet gravy instead of making it themselves off to the side, buy shit like pre-done Chinese food instead of splurging on the frozen Chinese food that you have to add rice and vegetables to.

One thing about food stamps I have noticed is that when you're poor is you use the food-stamps to splurge on treats. A couple bags of chips to put at the side of the kid's dish. A couple of pudding cups to give as desserts. Soda. Buying these makes you feel a little better, because it's a tiny luxury when you're poor as fuck (we're talking 'can't afford cable TV or to turn on the AC poor" not "I could only buy the mid-grade PS4 not the luxury edition" poor) and even the kids look forward to the treat.

It's one of those things where people scream "Don't let them buy chips, soda, or junk food on foodstamps!" ignores the fact that the only luxury some of these people have is a six-pack of Fresca for a month and some pudding cups for the kids and instead focuses on the people who buy twenty cases of soda, sixty bags of chips, and a truckload of Twinkies and are massively obese.

It's a complex issue better left to people smarter than me.
 
A lot of it does come down to the simple thing: Buying instant food, nothing but soda, and shitloads of snacks. A LOT of people seem to turn their nose up at frozen or canned vegetables, hand made salads, buying flour and other base stock. They buy packet gravy instead of making it themselves off to the side, buy shit like pre-done Chinese food instead of splurging on the frozen Chinese food that you have to add rice and vegetables to.

One thing about food stamps I have noticed is that when you're poor is you use the food-stamps to splurge on treats. A couple bags of chips to put at the side of the kid's dish. A couple of pudding cups to give as desserts. Soda. Buying these makes you feel a little better, because it's a tiny luxury when you're poor as fuck (we're talking 'can't afford cable TV or to turn on the AC poor" not "I could only buy the mid-grade PS4 not the luxury edition" poor) and even the kids look forward to the treat.

It's one of those things where people scream "Don't let them buy chips, soda, or junk food on foodstamps!" ignores the fact that the only luxury some of these people have is a six-pack of Fresca for a month and some pudding cups for the kids and instead focuses on the people who buy twenty cases of soda, sixty bags of chips, and a truckload of Twinkies and are massively obese.

It's a complex issue better left to people smarter than me.

Yeah, I actually put together a grocery list for a California store (enough to make food for a month for a family of four) to make a point about food and convenience.

$8.38, 2x 5 lb "just add water" premade pancake mix @$4.19 each
$6.19, 1 gallon imitation maple syrup
$3.79, 2x 1 lb margarine sticks @ $1.80 each
$9 6xdozen eggs @ $1.50 each
$7.50 3x 12 oz bacon @2.50 each
$5.98 2x8-pack frozen burritos @ $2.98 each
$5.94 6x1 lb loaf value wheat or white bread @ $.99 each
$10.99 100 slice value pack American cheese
$6.58 2x50 oz bulk can Campbell's condensed tomato soup @ $3.29 each
$6.59 1 gallon canned peaches
$9.99 50 lb sack #2 baker potatoes
$4.59 1 gallon baked beans
$5.99 56 oz chicken nuggets
$1.50 10x bananas @ $.15 each
$2.99 3 lb bag granny smith apples
$12.99 5 lb bag beef & chicken meatballs
$5.99 #10 can of tomato sauce
$4.50 3x 2 lb packages spaghetti @ $1.50 each
--------------
$113.99

All that shit is trivial to cook and has a lot of convenience food. That'd leave $180 for fun variations on your meals, additional meats (a 10 lb bag of sirloin tips at the same store was $26), fresh veg and herbs (maybe add some sour cream and guac to those burritos?), candy and snacks.

There's seriously no excuse for a couple spending that much on groceries while telling everyone they're desperately hungry and broke. I accept that if you're at the very margins of society and have $100 to feed your family until a few weeks from now, you're at the mercy of food sales and may not be able to get large quantities and it really blows, but when you get $300 all upfront, that's time to plan 1-2 bulk buy trips for the month, with whatever fresh veg is seasonal and cheap for the first few days after the trip, followed by frozen or canned for when those go bad.

If Jake ever gets enough of a chunk of change to break free of Niantic, he's going to do this exact kind of piss-poor food budgeting that his buddies here do, and just like them, he'll expect people to bail him the fuck out every time he's hungry at the end of the month. The idea of eating canned tunafish on cheap bread for a week, or (if he was even more broke) ketchup sandwiches until his tugboat check comes would mean we'd see him saying he was literally starving and could die at any moment.
 
Jake has never once begged for anything that would get him closer to a sustainable way of life. He doesn't even have any pretense of it. He's literally trying to get enough funds together to convince some moron to rent him a room, then he'll be like Fire, ebegging weekly to keep from getting evicted yet again while spending any spare cash on fast casual food (because lord knows Jake hasn't been taking all his time at home and using it to learn how to cook).

The only food I've ever seen Jake mention getting for himself was nachos, and even then he made no mention of cooking the meat/bean filling himself to he probably just microwaved a filling which was already prepared.
 
  • Informative
Reactions: Done and Portajohn
Hell, you even got some luxuries in there. A little light on the meat, but you had a $180 left over, that'll cover chicken breasts, hamburger, and some rice with a few packages of stew meats and beef broth. The bulk stuff can be an issue if you don't have storage containers. Still, it's not bad and you can survive quite nicely.

It just requires work to prepare the food.

Edit: I'm watching the fatty shows on YouTube right now and the amount they eat in a single meal is enough to feed a family of four. Christ.
 
Back