- Joined
- Dec 20, 2019
If he gets $50, I don't want to see him begging for an entire week. He can get plenty of food, plus afford a ride to walmart and back for that.
So let's find out how much it would cost for Lou to get his tomatoes. I'm going to assume that he's going to get an uber rather than walk.
This is the closest walmart and its 2 miles away.
Luckily for us, Uber has a convenient price calculator.
The cheapest option would be $9.10.
Now let's see what prices are at walmart.com:
The price for lettuce is $1.28. I'll assume he buys two, making the total so far (minus taxes), $11.66
The price for 1.4lbs of tomatoes is, $1.48. I'll assume he only buys that much. Bringing the total up to $13.14.
But wait, if he gets $50, he can probably buy a lot more and maybe fulfill his promise of not e-begging for a week! So let's see what else we can get.
He can get 5lbs of rice for $2.48. I will assume he buys two packs, bringing the total to $15.62
He can get an 8lbs bag of pinto beans for $5.98, bringing the total so far up to $21.60.
He can get a loaf of bread for $0.88, bringing the total to $22.48.
He claims to like spaghetti so let's see if he can afford that. Its 0.82 per pack, I'll assume he gets three, bringing the total to, $24.94.
He needs sauce. I'm sure it would be cheaper to make his own sauce, but I'm too lazy to look up each ingredient. A jar of pasta sauce is 0.88, I'll assume he buys 3, bringing it up to $27.58.
So far this leaves him with $22.42 to cover a ride home, and to buy whatever spices, cheese, etc he wants to go with his other food. He could eat for over a week on this if he rationed it. I'll assume a ride home is still $9.10, which means he'd have $13.32 leftover for the aforementioned spices, etc.
Disclaimer: I might have fucked up the math at some point, I didn't check my work but I'm close enough that my point would stand anyway.
This is the closest walmart and its 2 miles away.
Luckily for us, Uber has a convenient price calculator.
The cheapest option would be $9.10.
Now let's see what prices are at walmart.com:
The price for lettuce is $1.28. I'll assume he buys two, making the total so far (minus taxes), $11.66
The price for 1.4lbs of tomatoes is, $1.48. I'll assume he only buys that much. Bringing the total up to $13.14.
But wait, if he gets $50, he can probably buy a lot more and maybe fulfill his promise of not e-begging for a week! So let's see what else we can get.
He can get 5lbs of rice for $2.48. I will assume he buys two packs, bringing the total to $15.62
He can get an 8lbs bag of pinto beans for $5.98, bringing the total so far up to $21.60.
He can get a loaf of bread for $0.88, bringing the total to $22.48.
He claims to like spaghetti so let's see if he can afford that. Its 0.82 per pack, I'll assume he gets three, bringing the total to, $24.94.
He needs sauce. I'm sure it would be cheaper to make his own sauce, but I'm too lazy to look up each ingredient. A jar of pasta sauce is 0.88, I'll assume he buys 3, bringing it up to $27.58.
So far this leaves him with $22.42 to cover a ride home, and to buy whatever spices, cheese, etc he wants to go with his other food. He could eat for over a week on this if he rationed it. I'll assume a ride home is still $9.10, which means he'd have $13.32 leftover for the aforementioned spices, etc.
Disclaimer: I might have fucked up the math at some point, I didn't check my work but I'm close enough that my point would stand anyway.
Its hilarious to see him bragging about being child free. Is he going to brag about being celibate next? Its only voluntary if someone would touch you in the first place, Lou.Wilfully engaging with minors again. He waded into this without any engagement aimed at him from the minor
View attachment 1445488