i remember people doing receipt comparisons and even in her own math, making it yourself was less than a dollar more per bowl... but she was measuring out divisions of the ingredients evenly (eggs, potatoes, bacon, cheese) rather than going be per portion, then making a much bigger deal of the time and effort needed to actually prepare the ingredients, cook them, plate them, and clean up. it should be unsurprising that larger portions are more expensive but her grocery shopping had some weirdly expensive pricing for some goods that i don't understand. their entire food budget of going through hundreds of dollars per month made no sense to me, and even if they're saying now they "get $100 for themselves" or whatever it was, that had no bearing on non-money food sources that are direct vouchers (SNAP) or charitable groups that give away food (pantries, et c).
i'm wondering how it's possible that her food money deteriorated when they functionally downsized their living arrangements and legal status (divorced i think?) to game the system for more benefits and less expenses while maintaining similar income. unless Josh was really pulling in a significant amount from his odd jobs and buying cheap food from work.