HOW? I made a diet this summer and just ate high quality meat, and i still didnt spend 1000$ on food. how is it possible to spend that much money on cheap shitfood for one person?
Well, you've got to remember she eats a lot of processed, prepackaged junk. A pint of Ben & Jerry's ice cream costs about $5 at Walmart. If she ate one of those every other day for a month (and let's be honest, it could easily be more than one and more than every other day) that's $75 right there. A month. On ice cream.
Those chicken sausages she was eating all the time are apparently $8 for a pack of 4, and she's filmed herself eating the entire pack (so I suspect she actually eats two packs at a time). If she does that twice a week, that's another $60-70 in sausage. And if I'm right about her eating more off-camera, that could easily be $100 on fucking sausage.
(I'm not saying she regularly eats sausage twice a week -- though she just might -- but just to give you an idea of how her grocery bill could get pretty big, pretty fast. Also, I got these prices off the Walmart website 'cause I don't shop there -- but the site should give a pretty good estimate of the price.)
So far we've only looked at sausage and ice cream, and she's in the neighborhood of $200/month. And you know those two items are a fraction of her monthly intake.
She's also stupid about budgeting. Why buy a 10 lb bag of potatoes for $5 when you can buy them individually wrapped in cellophane, so you can microwave them without even having to wash them? I have no idea how much those things cost, but it's obviously going to be less economical than normal potatoes.
And so on, and so forth.
Edit for clarity.